Třešť

Region Renesance

Město bylo založeno na přelomu 12. a 13. století na křižovatce historických obchodních cest Lovětínské a Humpolecké. Leží v údolí Třešťského potoka obklopeno zalesněnými kopci, jimž vévodí vrch Špičák (734 m. n . m.), na němž se nachází přírodní rezervace se zbytky původního pralesa.
Nejstarší architektonickou památkou města je farní chrám sv. Martina, o němž první zpráva pochází z roku 1349. Nachází se v blízkosti zámku, který byl vybudován z původní tvrze v 16. století a je obklopen patnáctihektarovým anglickým parkem. Roku 1983 byl zámek předán Československé akademii věd, která ho přebudovala na zámecký hotel a studijní centrum, kde se konají různé vědecké konference, semináře a setkání. Dominantou třešťského náměstí je kostel sv. Kateřiny ze 16. století a budova školy z roku 1890, první české měšťanské školy na Moravě. V centru města se nachází bývalá židovská synagoga připomínající silnou židovskou komunitu a za městem rozsáhlý židovský hřbitov s více jak 1200 náhrobky. Významnou budovou palácového typu je rodný dům J. A. Schumpetera (1883-1950), světově známého ekonoma. V jeho prostorách je dnes muzeum, expozice betlémů a informační centrum. Památným pietním místem Třeště je bývalý vězeňský dvůr v zadní části budovy městského úřadu, kde je umístěno sousoší „Oběti revoluce“ na paměť zavraždění 33 třešťských občanů po porážce protifašistické revoluce 7. 5. 1945. Autorem sousoší je rodák, ak. sochař Jaroslav Krechler. Je zde umístěn i památník obětem holocaustu.
Uprostřed náměstí stojí od roku 2002 největší sluneční hodiny v Evropě, vysoké 8,21 m.
V Třešti je stále živá, dvě stě let stará, betlémářská tradice. Vyřezávané dřevěné betlémy každoročně obdivují tisíce návštěvníků nejen v muzeu a samostatné expozici Spolku přátel betlémů, ale o Vánocích i v desítkách třešťských rodin. Každoročně se v létě v Třešti koná také Dřevořezání, na které přijíždějí desítky řezbářů z celé republiky i ciziny.
Ve městě se narodila řada významných osobností. Krásné okolí města nabízí návštěvníkům a turistům příjemné procházky po značených turistických cestách či projížďky po cyklostezkách.

text Mgr. František Bukvaj

krajina

Kostel sv. Martina

krajina

...

krajina

Kostel s. Kateřiny

krajina

Zámecký hotel

krajina

...

krajina

...


Mikroregion Telčsko, Nám. Zachariáše z Hradce 4, 588 56 Telč, tel.: +420 567 223 235, E-mail: Region Renesance